Mobingas: ką kiekvienas turėtų apie jį žinoti?

Dažniausiai apie patyčias esame pripratę girdėti mokykloje. Tokiu laiku vaikai dar nesupranta viso to esmės, todėl tai viena iš priežasčių, kodėl taip elgiamasi. Tačiau net ir suaugusiųjų pasaulyje galima matyti panašių situacijų. Gali atrodyti keista, kad net suaugę žmonės gali elgtis kaip vaikai, nors tikrai jie turi supratimą ir žino, kad taip negalima elgtis. Todėl mobingas yra labai aktuali šių laikų problema, tad apie jį plačiau papasakosime šiame straipsnyje, kad kiekvienas žinotų naudingą informaciją apie jį.

Kaip atpažinti mobingą ir jo atvejus?

Kartais nors ir yra patiriamas mobingas, kai kurie žmonės gali jo nesuprasti ir situacija laikyti įprasta. Tačiau jei jaučiate labai dažnas neįprastas situacijas ar matote, kad bendravimas nėra toks įprastas kaip su kitomis kolegomis, tuomet verta pagalvoti ar prieš jus nėra naudojamas mobingas. Tad dažniausiai jis gali pasireikšti per:

  • Bet koks atliktas darbas yra kritikuojamas ir niekada nematoma pozityvių dalykų;
  • Dažnai reikalinga informacija būna suteikta neinformatyvi, klaidinanti;
  • Užduočių skyrimas, kurios neatitinka jūsų turimos kompetencijos;
  • Dažni gąsdinimai dėl turimos darbo pozicijos arba kitos panašaus pobūdžio užuominos.

Mobingas taip pat gali pasireikšti per socialinius tinklus, kai nuolat gaunate nemalonaus pobūdžio žinutes, į kurias turite nuolatos atsakinėti, teisintis ir tai vyksta net ne darbo metu.

Dažniausiai pasitaikančios mobingo priežastys

Pirmiausia verta paminėti tai, kad mobingo priežasčių gali būti begalės ir kiekvieną kartą jų gali atsirasti naujų, nes situacija yra visada individuali. Tačiau dažniausios priežastys, kurios pasitaiko gali būti tos, kad darbe nėra sudarytos sąlygos vykdyti lygių galimybių politikos, pati organizacijos vykdoma organizavimo politika. Taip pat mobingui atsirasti gali daryti įtaką ir skirtingi požiūriai į darbą, skirtingas pateiktos informacijos suvokimas ir panašiai. Tad visų dažniausiai pasitaikančių priežasčių nebūtų galima įvardinti, nes kiekvieną kartą vykdant mobingą jas galima įžvelgti skirtingas. Labai svarbu pajutus jo pradžią jį kaip įmanoma greičiau slopinti ir imtis reikiamų veiksmų. Patys pirmieji žingsniai gali būti labai svarbūs, norint kad jis neįsibėgėtų.

Ką daryti, kai jau gan ilgą mobingas yra naudojamas?

Iš pat pradžių verta susirinkti visą naudingą ir reikalingą informaciją, kuri įrodys mobingo atvejį. Reikėtų fiksuoti patį mobingo veiksmą, asmenį, kuris jį vykdė, kodėl jis yra vykdomas prieš jus, tai yra nustatyti galimą tikslą, labai svarbus yra ir laikas. Be to, reikėtų saugoti ir visas priemones, kuriomis mobingas buvo vykdomas, jei jis vykdomas el. laiškais – juos reikėtų išsisaugoti, jeigu žodžiu, tai jei įmanoma būtų puiku, jei pokalbis būtų įrašytas. Surinkus visus reikiamus faktus, būtų žymiai lengviau įrodyti vykdomą mobingą ir taip greičiau tokią situaciją išspręsti. Be to, su visais įrodymais svarbu kreiptis į atsakingus asmenis, kurie šią situaciją aiškintųsi.