KUO PATRAUKLUS MIUZIKLO ŽANRAS?

Miuziklas – tai toks sceninis žanras, kuris yra kuriamas pagal populiarių dainų stilių. Jo lopšiu laikomos Jungtinės Amerikos valstijos. Pats žanras išsivystė iš operetės. Pirmieji iš karto išpopuliarėję miuziklai – tai „Vestsaido istorija“ „Žmogus iš Lamanšo“ ir „Mano puikioji ledi“. Paskui miuziklų mada užsikrėtė ir Europa. Pagrindinis reikalavimas miuziklams – jų melodingumas ir jausmingumas.

Ko iš režisierių reikalauja miuziklo žanras?

Jei operetė yra laikoma gana lengvu žanru, nes joje nebūna rimtesnio siužeto, pasitenkinama banaliu, lėkštoku, šiek tiek komišku siužetu, tai miuziklui tokia nuolaida netaikoma. Miuziklai dažniausiai pasižymi sudėtingu, dramatišku siužetu, kurį paryškina įsimenanti ir melodinga muzika. Kaip teigia režisieriai, kiekvieną miuziklo ariją galima laikyti atskiru draminiu kūriniu. Kiekviena arija turi įžanginę užuomazgą, jos plėtojimą ir pagrindinį įvykį, po jo sekančias išvadas ir pan.

Kaip rodo miuziklų analizė, viename miuzikle būna įdiegta nuo dvidešimties iki keturiasdešimties muzikinių numerių. Tad rimtam režisieriui tenka kiekvieną jų kaip reikiant išanalizuoti, dainininkams perteikti kiekvienos arijos idėją ir tikslus, kad paskui jiems nekiltų neaiškumų. Nuo režisieriaus tiesiogiai priklauso ir tikslaus režisūrinio sprendimo radimas ir įgyvendinimas.

Kokiomis savybėmis turi pasižymėti miuziklo atlikėjai?

Nors miuziklų siužetai ir muzika yra pramoginio pobūdžio, miuziklo atlikėjai turi turėti ne tik vokalinių, bet ir aktorinių įgūdžių. Šiuolaikiniuose miuzikluose gali būti įpinta pačių įvairiausių muzikos stilių, pradedant džiazu, svingu, popmuzikos elementais ir baigiant repu, todėl atlikėjai turi nepriekaištingai įsigyventi į tuos stilius.

Taip stengiamasi pritraukti didesnį jaunimo susidomėjimą šiuo žanru. Miuziklo žanras dabartiniais laikais jau seniai yra peržengęs nusistovėjusių stereotipų rėmus, taip nutiko todėl, kad išsiplėtė šokio meno suvokimo ribos, atsirado daug įvairių muzikinės raiškos būdų, tuo pačiu pasikeitė ir pačių žiūrovų skonis.

Kokie yra žinomiausi lietuviški miuziklai?

Pirmąjį lietuvišką miuziklą „Ugnies medžioklė su varovais“ sukūrė kompozitorius Giedrius Kuprevičius. Žinomiausia šio miuziklo daina „Kregždutės“.  Populiarumu nuo šio miuziklo neatsilieka ir garsusis Viačeslavo Ganelino miuziklas „Velnio nuotaka“, sukurtas pagal chrestomatinę Kazio Borutos apysaką „Baltaragio malūnas“. O naujausias šiuolaikinis lietuviškas gyvo garso miuziklas „EX‘IT“ yra praturtintas naujomis miuziklo žanro spalvomis ir galimybėmis.