Kraujo tyrimai: kaip jie atliekami?

Laiku atliekami kraujo tyrimai gali padėti atrasti sveikatos problemas vos tik joms atsirandant ir padėti užkirsti kelią tolimesniam jų plitimui. Būtent dėl šios priežasties gydytojai rekomenduoja šią procedūrą „aptūrėti“ bent kartą per metus, atliekant bendrą sveikatos patikrą. Laboratorinė kraujo mėginių analizė suteikia informaciją apie paciento kūno sandaros pasikeitimus ir kaip jie gali keistis per nemažą laiko tarpą, ir nesvarbu, kad iš pirmo žvilgsnio nejaučiate jokių simptomų.

Dar prieš pora metų, vis daugiau žmonių paimdami mėginius iš burnos ar atlikdami būtent tokius kraujo tyrimus pamatė, kad jie padeda atrasti įvairius naujus virusus ar infekcijas esančius žmogaus organizme (labiausiai paplitęs yra SARS-Cov-2 arba koronavirusas). Taip pat buvo atrasta, kad kraujo tyrimai gali padėti nustatyti ar pacientas turi antikūnių, kurie gali apsaugoti ateityje nuo pakartotinio užsikrėtimo šia liga. Aišku, kad tokie testai gali padėti atrasti ir kitas užsislėpusias ligas.

Moksliškai vadinama venų punkcija yra tradicinė procedūra, kurios metu dažniausiai paimamas kraujo mėginys, kuris surenkamas į specialias talpyklas ir siunčiamas į laboratorijas tolimesniems tyrimams. Keičiantis laikams, keičiasi ir metodai, nes dabar yra labiau paplitęs kraujo ėmimas iš piršto, kuris nedaug nenusileidžia savo pirmtakui pagal efektyvumą.

Ši technika yra pritaikyta išsausėjusių skysčių tyrimams, nes jos metu nėra reikalaujamas papildomas mėginių saugojimas, kuris nemažai kainuoja. Neretai tai atliekama su paprastu medicininiu aparatu, kuris telpa į ranką ir jam reikia viso labo vos keleto lašelių. Pastarasis iš piršto paima nedidelį apdžiūvusio kraujo kiekį ir to pilnai pakanka nustatyti pradinei diagnozei.

Nors toks metodas gali pakeisti daugybę su krauju susijusių tyrimų, nes jam nereikia šlapių mėginių, tačiau visapusiško tyrimo taip atlikti vis dar nėra galima. Šlapių mėginių vis dar reikia norint atrasti vėžines, kraujyje esančias ląsteles bei kitas rimtas ligas. Todėl norint pilnai išsitirti nepavyks išsisukti nuo adatos į veną.

Kraujo tyrimai, kurių metų mėginys yra paimamas iš piršto yra labiausiai paplitusi tokio pobūdžio procedūra dėl savo efektyvumo bei paprastumo. Plačiau apie ją pasiskaityti galima čia: https://www.testamide.lt